Najbolje vreme za sadnju je u proleće (mart-maj) ili u jesen (septembar-novembar). Naše sadnice su gajene u busenu ili saksijama, što omogućava visoku stopu primanja. Ukoliko imate obezbeđen sistem za zalivanje, sadnja je moguća tokom celog vegetacionog perioda.
Prve dve godine su ključne. Tuje vole vlagu, ali ne i “plivanje” u vodi. Preporučujemo sistem “kap po kap” koji treba da radi 30-60 minuta svakog drugog dana tokom leta. Naša ekipa na Kosmaju uvek savetuje instalaciju automatizacije kako biste bili mirni dok niste tu.
Za najpopularniju Tuju Smaragd, idealan razmak je 60-80 cm. Ako želite brži efekat “zelenog zida”, idemo na 60 cm. Za robusnije vrste poput Tuja Plicata, razmak može biti i do 100 cm.
Ponosni smo na to što su naše tuje iz sopstvene domaće proizvodnje. To znači da su prilagođene našoj klimi, zemljištu i temperaturnim razlikama koje su na Kosmaju izraženije nego u gradu.
To je prirodan proces čišćenja unutrašnjih četina, ali se može minimizirati redovnim tuširanjem krošnje (orošavanjem) tokom letnjih večeri i pravilnom prihranom dva puta godišnje.
U proseku, Tuja Smaragd raste 20-30 cm godišnje u visinu, dok Plicata može rasti i brže. Brzina rasta direktno zavisi od redovnog zalivanja i kvaliteta zemlje koji obezbeđujemo prilikom sadnje.
All rights reserved © 2024. Rasadnik PAVLOVIĆ